Досвід роботи

Примножуй свою бібліотеку, - але не для того,

щоб мати багато книг, але щоб просвітлювати свій розум,

утворювати серце, щоб творчими творами великих геніїв

звеличувати свою душу.

Белінський В. Г.

Змінюються часи, змінюються люди і, звичайно, змінюються інтереси людських уподобань. Незмінними залишаються лише бібліотеки. Вони продовжують виконувати свою основну функцію - надавати інформаційну підтримку та сприяти виховному процесу у школі.

Шкільна бібліотека є обов'язковим підрозділом навчального закладу, який формує інформаційну культуру учнів, учителів і батьків, прищеплює їм навички здобувати та генерувати нові знання як в урочний, так і в позаурочний час. Саме інформаційне забезпечення є важливою ланкою навчально-виховного процесу будь-якої школи. Цю роль традиційно виконує бібліотека навчального закладу. Саме від чіткої структури інформаційного простору бібліотеки залежить створення необхідних для книгозбірні набору інструментів, використання яких забезпечить кожному учню та вчителю оперативний доступ до матеріалів та документів бібліотечного фонду, а бібліотекарям можливість реалізувати нові форми роботи з користувачами.

ХХІ століття - це століття інноваційних технологій, де комп`ютер займає головну роль. З його допомогою можна не лише знаходити через мережу інтернет необхідну та корисну інформацію, але і самим приймати участь у створенні цікавих художніх робіт та робіт, пов'язаних з бібліотечною справою (додаток 1). Тому, застосування комп`ютера може бути спрямоване на всебічний розвиток особистості дитини й розкриття її творчих здібностей.

Сьогодні наявність у шкільній бібліотеці комп'ютерних технологій відкриває для дітей доступ до практично необмежаної кількості інформаційних джерел, як традиційних ( книг, газет, журналів, довідкових видань), так і нетрадиційних для бібліотеки (відеоматеріалів, комп'ютерних програм). Завдання бібліотекаря полягає в тому, щоб забезпечити учням можливість прийти до бібліотеки й пересвідчитися, як із допомогою своїх знань вони можуть знайти те, що їм необхідно. Тому завданням бібліотеки НВК залишається не тільки забезпечення можливостей доступу читачів до інформаційних ресурсів, але й виховання інформаційної культури. Усього цього можна досягнути різними формами роботи. Наприклад: організувати тематичні полиці «Комп`ютерізація: крок за кроком», проводити бесіди «Значення комп'ютера у сучасному світі », реалізовувати комплекс заходів з упровадження цільових програм «У світ книги - через комп'ютер».

Широке впровадження інформаційно-комунікаційних технологій забезпечує повноту й оперативність бібліотечно-інформаційного обслуговування різних вікових категорій читачів.

Реалізація завдань, які стоять перед бібліотекою, можлива лише в тісному контакті з педагогічним колективом школи. Важливу інформаційну підтримку від бібліотеки одержують класні керівники, учителі, які заздалегідь замовляють матеріали для проведення уроків, виховних годин, заходів тощо (Додаток 2). У цьому разі, бібліотекар не лише надає необхідну інформацію, але і сам приймає участь у проведенні того чи іншого заходу. Таким чином, він спонукає дітей творчо розвиватися, розкривати свої здібності як акторів, поетів, юних письменників, пошуковців. Діти починають цікавитися необхідною для них літературою, що збільшує інтерес до бібліотеки.

Бібліотека займає особливе місце у навчально-виховному процесі навчального закладу. З її допомогою учні набувають уміння та знання, необхідні для подальшого життя. Діти починають ставати більш вимогливішими до себе, самостійними, творчими, шанувати традиції свого народу. Це допомагає їм бути справжніми громадянами з високими моральними якостями. З допомогою педагогічного колективу бібліотека сприяє вихованню в учнів національної свідомості, шанобливого ставлення до книги як основного джерела знань (додаток 3). Таким чином, школярі не лише отримують із книги знання, але й допомагають зберегти її. За допомогою різноманітних ігор, вистав, бесід, анкетування, тематичних виставок і здійснюється виховний простір бібліотеки у навчальному закладі.

Хочу зазначити, що бібліотека НВК є осередком дозвілля, особистісного спілкування, психологічного розвантаження учнів. Свій вільний час учні люблять проводити саме тут. Вони мають можливість не тільки вибирати корисну та цікаву для себе література, а й поспілкуватися з однодумцями, поділитися своїми враженнями від прочитаних творів, зустрічей та інше. Своїх читачів залучаю до участі у конкурсі «Читач року» та до пошуково-дослідницької роботи. Плідна праця дає гарні результати. Так, у 2016 році наша учениця стала переможницею у районному етапі «Книгоманія 2016» серед учнів 6-го класу. Другий рік поспіль беремо участь у пошуково-дослідницьких роботах, де також діти посідають призові місця (додаток 4).

Тісно співпрацюю з сільською бібліотекою, де завідуюча бібліотекою Скрипаль Л.М. завжди допомагає у пошуках необхідної інформації (додаток 5). Лариса Михайлівна також приймає участь у заходах, які проводяться у шкільній бібліотеці. У жовтні 2014 року була проведена зустріч з місцевими поетами (Чорненьким Валентином Андрійовичем, Льогких Майєю Григорівною, Вороніним Юрієм Геннадійовичем, Харченко Мирославою Володимирівною), де наша, «берегиня мудрості», провела невеличку лекцію для випускників НВК під назвою «Не забувайте місця чудові, де ви зростали».

З метою формування в учнів патріотизму, виробленню практичних навичок пошуково-дослідницької роботи, вдосконаленню навчально-виховного процесу у бібліотеці НВК постійно діють тематичні виставки (додаток 6):

  • «Славні імена героїв»;
  • «Україна - моя рідна сторона»;
  • «Рідний край Запоріжжя»;
  • «Пологівський край»;
  • «Стежками Кобзаря»;
  • «Твоє майбутнє земля за порогами»;
  • «Героїчне минуле»;
  • «Героям небесної сотні присвячується»;
  • «На лінії вогню» (про учасників АТО);
  • «Скарбниця народної мудрості»;
  • «Таланти твої Пологівщина».

В КУ «Пологівський НВК» з 2005 року діє шкільний музей історії села Пологи. Він є не лише об'єктом зберігання історії та традицій нашого району, села та усієї України в цілому, але й являє собою основний центр по патріотичному вихованню школярів. Тут проводять заходи шкільного та районного рівня, години спілкування, уроки мужності. Бібліотека також приймає активну участь у підготовці свят, які проводяться у музеї.

Я неодноразово поєднувала свої бібліотечні заходи з музеєм НВК (додаток 7). Це дає можливість дітям не лише ознайомитися з цікавими фактами з життя свого народу, розглянути давню літературу, але і самим стати учасниками цього дійства, доторкнутися до минулого. Таким чином, діти починають поважати традиції свого народу, цікавляться історичною літературою, приймають охоче участь у дослідницько-пошукових роботах, творчо розвиваються.

Кожна виконана робота у бібліотеці не залишається не поміченою. Діти, які плідно працюють, звичайно, мають нагороди. Це заслуга і шкільної бібліотеки, і вчителів, і самих школярів (додаток 8). Коли є результат від плідної праці, то хочеться своїм досвідом поділитися з іншими. Хочеться, щоб наші діти були розумними, вихованими, багато знали цікавого і те, що вони здобувають у стінах школи, обов'язково знадобилося їм у житті.

Те, що відбувається у стінах шкільної бібліотеки (зустрічі, бесіди, заходи) все це висвітлюється на сторінках місцевої преси (додаток 9).

Дуже важливо, коли вчитель для учнів є прикладом. Не менш важливо і те, який саме гарний приклад він подає оточуючим. Кожен учень - це творча особистість, а бібліотека допомагає цій особистості розвиватися не лише за допомогою літератури, але й спілкуванню, різноманітним заходам, анкетуванню, вікторинам. Тому бібліотекар повинен бути прикладом для своїх читачів. Я полюбляю читати. За свою діяльність ознайомилася з творами багатьох сучасних письменників, письменників зарубіжної літератури, з творами класиків. Не менш цікавою для мене є історична література, енциклопедії, література стародавнього світу. Приводжу дітям приклади з творів, зачитую цитати, інколи, навіть, читаю їм вірші. Даю пораду, яка література підійде для того чи іншого читача, бо смак у кожного свій. Але мій приклад для дітей не в цьому - я веду активне громадське життя у нашому селі та місті Пологи (додаток 10). Саме така громадська позиція і допомагає мені у роботі спонукати дітей до творчості, до виховного простору у школі.

Поєднуючи традиційні та інноваційні форми роботи, працюю над тим, щоб заохочувати учнів до читання, формувати особистість з високим рівнем інформаційної культури, розвивати вміння і навички пошуку інформації, стимулювати вчителів до використання наявних в бібліотеці інформаційних ресурсів.

Будь яка співпраця несе в собі позитивні емоції, відгуки, відчуття радості та тільки все базується на бажані працювати і допомагати як педагогічному колективу так і учневі. В одній із книг я прочитала такий вислів: «Від добра ніколи не чекай добра». Я просто виконую свою роботу, займаюся тим, що мені подобається. І дуже приємно, коли ця робота не залишає байдужими оточуючих.

Використана література

  • Гайдай Л.М. Інформаційно-методичне забезпечення навчально-виховного процесу / Л.М.Гайдай // Шкільний бібліотекар. - 2010. - Пілотний випуск.
  • Гудимова Н., Цуріна І. Краєзнавча діяльність бібліотеки: історія і сьогодення/ Н.Гудимова, І.Цуріна // Шкільна бібліотека. - 2010. - №7.
  • Костинська Т.С. Свідки давно минулих літ // Нова газета. - 2006.
  • Чудновський О.В. Історія Пологівського району / 1771 - 2001/. - Пологи: Творче об'єднання «Факел», 2001.- 268 с.
  • Сухомлинський В.О. Народження громадянина [Текст] / В.О.Сухомлинський // Вибр. твори: в 5 т. - К. : Рад. школа, 1976-1977. - Т. 3. - 670 с.
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати